STARTÉRY HRANÍ
Je to čas začátku, čerstvosti, slunka, zelené, naděje, delších výletů. Mnoho důvodů k oslavě. Během hraní a oslav jara je dobré být co nejvíc venku. Objevovat místa než zarostou neprostupnou džunglí zeleně. A než si napíšete dlouhý seznam příprav, vyzkoušejte, zda jednodušší přírodní Velikonoce nenabízí celé rodině silnější zážitek.
JARO Z TRÁVNÍKU
Objevujme co jedlého, chutného právě roste. Naší tlupě nejvíc chutná šťovík, šťavel, fialky, sedmikrásky, mladý svízel. Pak i pažitka, meduňka, mladé listy pampelišek. Naposled děti tvořily i rozkvetlý chleba.
OCHUTNÁVKA PUPENŮ
Víte, že mnoho pupenů stromů a některé pupeny keřů jsou jedlé a plné jarních vitamínů? Vyrazte na šetrnou ochutnávku.
JARNÍ MENU
Děti rády testují i nové kombinace. Jablka s šťovíkem, sedmikrásky s kokosem nebo fialky s rozinkami a oříšky.
PŘÍRODNÍ ODSTÍNY
Naši tlupu na jaře moc baví sbírat různé barvy vajíček našich slepic. Dokonalá přírodní krása. Pokud máte příležitost, shraňujte je také a bádejte s dětmi, proč to tak je. (Ano různá plemena slepiček mohou mít různě zbarvená vajíčka).
ZDOBENÍ LISTÍM
Někdy jsou Velikonoce později a rostlinky už mají malé lístky. Stačí vyrazit ven, pár lístků a kvítků šetrně sebrat a nalepit průhledným lepidlem.
BARVENÍ PŘÍRODOU
Každý rok zkoušíme něco nového, ale ne vždy se nám to podaří. Nejjistější je cibule, řepa, zelí, kurzkuma. Čaj, máta, kopřivy nám tolik nefungují. Ale jsou to příjemné pokusy
BAHENNÍ ATELIÉR
Naše tlupa není na dlouhé pečlivé tvoření. Často je vyrábění spíš rychlé, plné energie. Proto jsme jednoho jara vyzkoušeli vytvořit bahenní ateliér. Různé odstíny hlín jsme nasbírali na procházkách v okolí.
MALOVÁNÍ
Nejprve jsme malovali na papíry, prkna, dlaždice i na zem. Malování blátem je pro děti lákavé.
BAHENNÍ OBRAZ
Některá bahenní vajíčka lze i "zarámovat" do proutěného kroužku.
MALOVÁNÍ VAJÍČEK
Vyfouklá vajíčka navlečená na proutky jsme pomalovávali vrstvou kašovitého bahýnka.
VYŠKRABOVÁNÍ
Během zasychání, děti objevily, že do vrstvy hlíny se skvěle vyškrabuje. Vznikají tak báječné nové vzory.
BAHENNÍ KRASLICE
Po odpoledním tvoření vznikly parádní bahenní kraslice.
BAHENNÍ ATELIÉR
Bahenní kraslice jsou náchylné na otírání a tak se hodí je umístit například na větvičky a někam zapíchnout.
BAREVNÉ VYŠKRABOVÁNÍ
Následující den jsme vyškrabovali vrstvu bahýnka na již obarvených vajíčcích. Vzory pak byly ještě působivější.
PUČÁLKA
Namočit, vyklíčit, rychle osmahnout, osolit či osladit a s radostí sníst. Pučálka je tradiční jarní pokrm z luštěnin, který dodává čerstvou energii.
VELIKONOČNÍ LOUTKY
Otestujte přírodní barvy pro malování. Stačí ven přibalit obrázky zvířátek na pevnějším papíru a zkusit je venku vybarvit hlínou, trávou i květy (jen pokud je jich venku již záplava - první jarní kvítky raději necháme hmyzákům). Hotové obrázky nalepíme papírovou lepenkou na větvičky a hurá hrát divadlo, nebo vyzdobit okno či truhlík.
OŘECH S PŘEKVAPENÍM
Obchody mají mnoho lákavých dobrot pro Velikonoční nadílku. Ale to nechte pro babičky a tetičky. Místo vajíček s překvapením zkuste oříšek s překvapením. Do skořápky od vlašského či jiného ořechu přidejte malý dárek. Hlavní je překvapení a společná radost z výletu ven.
HLEDAČKA
Malá velikonoční hra. Děti si vyrobí hnízdečka a čekají, zda se jim v nich během pár dní něco objeví. Nebo jim můžete schovat poklad a namalovat mapu či šifry k pokladu. To bude dobrodružství a zkrásné zážitky.
MALOVANÉ PENTLE
Natrhané pruhy bílé látky děti za momet promění v pestrobarené pentle. Nejlépe nám malovaly voskové pastelky.
BŘEZOVÁ SCHRÁNKA
Kus staré odpadající březové kůry se skvěle hodí na výrobu březových schránek. Stačí očistit, zastřihnout, jemně zašít a je to.
KAMENNÁ VAJÍČKA
V hliněném ateliéru se pomalovávalo vše, co bylo po ruce. A kulaté oblázky byly najednou jak malovaná vajíčka.
OZDOBY Z PROUTÍ
Na jaře jsou téměř všechny poutky pružné. Využijme toho a tvořme na procházce či zahradě. Stačí přibalit nůžky a provázek.
PROUTĚNÝ ZAJDA
Chvilka trpělivého vázání v úvodu a hned je tu rozpohybovaná postavička zajíčka.
ELEGANTNÍ ZAVĚŠENÍ
Vyfouklá velikonoční vajíčka můžeme protáhnout větvičkou, lehce ji zaplést a zavěsit pro ozdobu i radost.
KROUŽKY
Využijte pružnost proutí a zapleťte si kroužky i bez provázku. Stačí jen stáčet proutek po proutku do kola.
TKANÍ VENKU
Vyrobené kroužky využijte na hraní, házení i tvoření. Pokud jim dáte jednoduchou osnovu, můžete si vyzkoušet tkaní přízí či přírodninami.
LAPAČ ZÁŽITKŮ
Během jedné jarní procházky můžete nachytat kupu zážitků a vzpomínek a jarní lapač zážitků si pověsit nějak doma či venku.
PROUTĚNÍ PTÁČEK
Pár proutků stočených do slzičky a je tu ptáček jarabáček na dveře jako jarní přivítání.
PROTKÁVANÝ
A pokud to děti láká, můžete si i ptáčka protkat. Stačí založit osnovu a pak už jen proplétat vlnu, kusy látek, přízi či přírodniny.
KVEDLAČKA
Při hraní s proutky děti vždy vymyslí něco nového. Tady sestrojily parádní kvedlačku.
STŘÍHÁNÍ
Na některou z výprav ven přibalte nůžky. Uvidíte, co vše děti vymyslí. Jen je dobré naučit je šetrnost k přírodě. Stříhání mohou skvěle testovat na suchých kopřivách, stéblech a větvičkách.
STAVBY
Příroda je největší hračkářství. Proutí je skvělý stavební materiál. Vyzkoušejte si postavit most, věž, plot a pak i celý hrad nebo bunkr.
LOUPÁNÍ
Některé děti to fascinuje. A výsledné světlé proutky se hodí pro další tvoření. Loupání mladých proutků jde snadno. Bez lze loupat lehce celoročně. Méně zdatným dejte příborový nůž, zkušenější zvládnou i práci s ostrým.
CIRKUSOVÉ TYČKY
Děti, které láká být stále v pohybu, si mohou vyrobit tři delší rovné tyčky a zkoušet si cirkusové kousky. Převalování, házení, otáčení atd.
VE DVOU
Ještě větší výzvou je práce ve dvou. Přehacování a přeposílání je najednou i o spolupráci a vnímání toho druhého.
TERČ
Stočený kroužek z proutí se skvěle hodí na vyřádění. Stačí ho zavěsit na provázek ke stromu a lovec se ho snaží navléknout na tyčku. Nejprve ve stoje, pak při chůzi či běhu.
PANENKY
Jeden proutek, kapesník, trocha vlny a bavlnky na vlasy a zavázání ... a najednou děti snadno vyrobí panenky. Ty otevřou mnoho dalších staveb a her.
DRACI Z PROUTÍ
Přibalte ven pár barevných provázků, příze či stužek. Děti snadno smotají z různě rozvětvených větviček svého proutěného draka. A pak s ním jistě vyběhnou až do oblak.
ZVÍŘÁTKA
Suché různě tvarované větvičky se skvěle hodí pro vyrábění postaviček či zvířátek. Z nich pak děti někdy zahrají i divadlo.
KORÁLE
Mnoho dřevin má uvnitř proutí měkkou výplň, která se snadno vydlabe a můžete si vyrobit parádní korále. Jen opatrně při stříhání ať větvičky neprasknou.
KOSTRA
Tlupa si dala velkou výzvu. Z bezu vyrobit celého kostlivce. Nakonec zvládli předlokní a i tak byli velmi spokojení na svůj výtvor.
BRČKA
Přirozeně duté větvičky (nejedovatých stromů a keřů 🙂 můžete využít k výrobě brčka. Například z bezu to jde snadno.
STAVEBNICE
Bezové větvičky nabízí báječnou stavebnici. Stačí si nastříhat různé šířky, vydlabat přirozeně dutý střed a pak už jen propojovat menší větvičky do větších dutých. Děti hned hádaly, kdo co vytvořil.
SKŘÍTEK
Duté větvičky dovolují snadné postavení skřítků či pohyblivých loutek. Větvičky nasříháme na části, provlékneme provázky, zauzlujeme a jdeme si hrát.
KONÍK
Naše tlupa pro divadlo z proutěných loutek nutně potřebovala i koně. Tak jsme nastříhali další větvičky, přidali hřívu a ocas a proutěný koník hned skočil do hry.
HÁZENÍ NA CÍL
Pokud mají děti dost kroužků, občas je baví zkoušet zručnost. Malí hází do koše, starší na tyčku či plechovku. Tady si děti i obodovaly vzdálenost z které hází.
KOŠÍK
Zdá se to možná náročné, ale jarní měkké proutí vám dovolí chybovat a učit se. Najděte si návod na internetu, v knize, na kurzu a testujte svou zručnost.
ZBRANĚ
Proutí je samozřejmně ideální materiál pro výrobu zbraní do hry. Zkuste si vyrobit luk, oštěp, prak nebo jen na vhodném místě vyzkoušejte švihání proutkem. Například na podzim a v zimě jsou skvělí protivníci suchá stébla kopřiv.
PROČ a JAK
VÍC INSPIRACE PROČ A JAK SI HRÁT
NAJDETE V NAŠÍ KNIZE:
DALŠÍ STARTÉRY HRANÍ