46. výzva VEM LEGO VEN

46. výzva: VEM LEGO VEN

Někdy je těžké odtrhnout se od hraní s oblíbenou hračkou a vyrazit ven. Zkusme vzít hračky s sebou. Vzít hračky ven otevírá nové příležitosti, nové hry, startuje dětskou fantazii a motivaci k oblékání.
Děti mají tu skvělou schopnost ponořit se do hry. Tvoření, stavění nebo hraní příběhů je zcela pohltí. Umí se plně soustředit na to, co právě dělají. V ten okamžik často přestává jiná realita existovat. Přerušit hru a začít se oblékat je v ten okamžik to poslední, co chtějí dělat.

I když jsme se předem domluvili, i když chodíme ven každý den, i když je to pak venku bude bavit a zas nebudou chtít domů. Jsou zaujaté ve hře tady a teď a nemají moc chuť svou hru opouštět.

Občas se stává, že nám dětská hra může překážet. Děti a dětské hry jsou jak dravá řeka. Je těžké je zastavit či přerušit. Nezastavujme řeku, méně energie nás stojí, když nasměrujme koryto jinam (jejich hru, pozornost a fantazii). Hračky vezměme jako spojence na cestě ven.

Někdy to potřebuje pár minut, kdy si s dětmi povídáme, co budeme venku dělat, kam vyrazíme, koho z hraček vezmeme ven, jak by hra venku mohla pokračovat a co nového nám venkovní herna nabízí. Co doma s hračkami nejde zažít. Děti brzy přidávají své nápady, jejich představivost startuje nové možnosti a ohromně vzrůstá motivace vyrazit.

Přípravy i oblékání jsou najednou hladší, protože neřešíme jen to, kdo ještě nemá ponožky, ale naše společná pozornost se zaměřuje na plánování, co venku bude. Už v předsíni startují nové příběhy a zápletky her. Odchody tak mohou být mnohem klidnější.

Nevyžádané rady venkovních hráčů:
1. ZTRÁCENÍ HRAČEK: Je dobré se s dětmi předem domluvit, co vezmeme ven. Výhodou jsou větší, odolnější a barevnější hračky. Snadněji vydrží déšť, pády a lépe se hledají.

2. PŘENÁŠEDLO: Přesto bereme často ven i malé součástky lega. Vše si děti zabalí do kufříků a vybalí až na vhodném místě (lavička, prkna, strom, krátká tráva, chodník, hřiště…).
Často si vzpomenu na to, že doma se nám poztrácelo lega víc, než za všechny výpravy ven.

3. ZIMA: Čím je chladněji, tím bereme hraček ven méně. Děti se víc hýbou. Proto jim stačí jedna postavička, zvíře nebo auto do ruky k prožívání nových her a příběhů.

4. TEPLO: Pokud je teplá část roku vyplatí se přibalit deku, šátek, karimatku jako základ budování domečků, měst, příběhů. Stačí připojit k hračkám přírodniny a nové stavebnice jsou tu.

5. ČÍM MENŠÍ DĚTI, TÍM VĚTŠÍ HRAČKY: Pro nejmenší se hodí plyšák do kočárku, šátku či na motorku. Větší prckové už zvládnou nosit si svůj kufřík s duplem či plastovými zvířátky. Největší hráči už zvládají pečovat i o nejmenší součástky.

6. ZTRÁTY: I ty někdy nastanou. Stává se to občas, ale je to součást života a je to skvělá příležitost vyrovnat se s vlastními myšlenkami a emocemi.

Díky za sdílení v uzavřené skupině SVOBODNÉ HRY (https://www.facebook.com/groups/155989651561083/). Inspirujte se i dalšími skvělými nápady:

– @jdeteven.cz má na webu lákavou hru k vyzkoušení VYVĚTRANÁ LEGO AUTA https://jdeteven.cz/games/cz/vyvetrana-lego-auta

S dětmi v báglu vyzkoušeli venkovní řádění i tvoření s figurkami playmobil http://www.sdetmivbaglu.cz/dostat-deti-ven/

Hrajeme si venkuIrena Šulcová doporučují přibalit ven zvířátka, kočárky, nebo provázek a pytlík pro velkou zábavu to stačí.

Alice Jiraskova nabízí přibalit ven kapesní nožíky, Petshop postavičky a vždy se hodí otevřít dětskou fantazii, ta pak mnoho zařídí sama.

Jsme dva. On je takový teoretik. Přečetl 100 knih a výzkumů, proč si děti hrají a jak se učí. Já naopak takový kreativec, praktik a vášnivý pozorovatel dětské hry. Výsledek našeho projektu jsou 4 děti a tento web. Chceme podpořit rodiče, že nejlepší odborníci na svobodnou hru jsou děti. Stačí jim důvěřovat a nepřekážet. Víc o nás Náš příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.