AŽ NAPRŠÍ, NEŽ USCHNE

Kolik vymyslíte her v kalužích? Zeptejte se odborníků na hru. Dětí. Nebo se jen dívejte. Některé děti se do louží vrhají hned, některé po chvilce obcházení a jiným stačí se na všechno dívat. Ale většina jich neodolá a běží, skáče, cáká.

Dospělí vidí překážku, kterou bedlivě obchází. Pozor, jen si nezamazat třeba jen podrážky. Dítě vidí příležitosti. Mnoho příležitostí. Staňte se někdy dětmi a běžte do toho s nimi. Nebo se jen kochejte jejich zápalem. I to vám vykouzlí úsměv na tváři. Společná zábava venku a zdarma. Navíc jsou z dětí často vědci, kteří v kalužích objevují a mnoho se o světě i o sobě učí.

DOPORUČENÍ: Sledujte, jen pokud vám nevadí ušpiněné radostné děti ve hře:).
Na webu i v knize chceme ukázat, že dětská hra je občas i špinavá, divoká či drsná. Pokud děti takou hru potřebují, je na nás najít místo, které to „unese“

Poznámka k videu:
– Naše řádění proběhlo až na cestě domů z výletu, kousek od domova.
– Děti byly v místě a kalužích, které známe a jsou v CHKO (krásné přírodě).
– Bylo asi 15oC, ale dětem byla zima až cestou domů, když „vypadly“ ze hry
– Nikdo neonemocněl.
– I pračka s koupelnou to zvládla, děti pomohly při prvním máchání v kyblích
– Nejstarší z našich dětí, Rózi už neměla potřebu řádit – tedy když si to děti užijí zamlada, vyrostou z toho:)

Možná jste to zažili na vlastní kůži nebo jen z povzdáli pozorovali. Scéna bývá často podobná. Dítě s rodičem krásně oblečení viditelně někam spěchají. Vyčištěné botky klapají v rychlém tempu, ale najednou se dětské krůčky zastavují. Potkaly něco, co je nenápadně zve do hry, a některé děti nemohou odolat lákavé nabídce.

My dospělí jsme často příliš pomalí a nestihneme zastavit radostné proběhnutí či skok do… Do kaluže. Možná nechápeme, co je na kalužích tak láká, ale jisté je, že většina dětí si ve svém dětství potřebuje zařádit v kalužích. Některé opakovaně.

Je na nás dospělých najít místo a čas kdy si děti mohou svobodně zařádit, užít si dosytnosti kaluží, cákání a možná i bahýnka. Děti, které mají nasycenu tuto potřebu vyřádit se v kalužích, pak snáze pochopí, že když jsme ve městě, spěcháme nebo jsme slušně oblečeni, je třeba kaluž obejít a hraní nechat na jindy.

Kaluže nabízí ohromné příležitosti pro řádění, smích, radost i uvolnění. Pro malé i velké. Zkusme někdy pozorovat děti, jak spokojeně proběhnou kaluží a zkusme je i následovat. Stojí to za to. Najděme místa a počasí, kdy se mohou děti dostatečně vyřádit. A nemusíme se bát, že jim to zůstane. Pokud mají děti možnost si kaluže dostatečně užít, čím jsou starší, tím cákají a řádí méně a méně.

KALUŽE PLNÉ HER

Můžete se inspirovat našimi startéry her, ale hlavně vyrazte řádit a vymýšlet kolem kaluží hry, objevy a tvoření vlastní.

BÝT MOKRÝ

Pokud zkoumají, objevují či řádí v kalužích, připravte sebe i je na mokro. Ať je obléknete jakkkoli, prostě se namočí. Ale pokud se hýbou, nevadí. Naše děti nikdy z kaluží nenastydly. Kaluže si vychutnáváme vždy kousek od domova, ne na dlouhém výletě. Děti si je dostatečně užijí a když je třeba (jde se k babičce, či doktorce), klidně se jim vyhnou. Mají vyřáděno.

ZDOBENÍ KALUŽÍ

Zvlášť na podzim děti baví zdobit kaluže. Hlavně ty menší. Třeba na stole, chodníku, na hřišti. Často si vymyslí i příběh. Tady to byl přístav a rybolov.

KOMPAS

Jednoduché, rychlé, funguje. Jen neztratit venku špendlík. Vyrobte si z listu a špendlíku kompas v kaluži. Ověřujte několikrát během cesty.

VZKAZ V KALUŽI

Opět především na podzim, děti nechávají pozdravy v kalužích. Spirály, kruhy, čtverce, srdce. Přemýšlí kdo si kaluží všimne.

PODPIS POD VODOU

Děti objevily, že se dá do usazeného bahýnka na dně kreslit a tak se i podepsaly.

PRŮZKUM DNA

Nejdřív nohama, pak klackem, stéblem a na závěr i rukama prozkoumávaly dno. Na břehu i v hloubce. Jak snadno lze zažít dobrodružství a tajemno.

BĚH

Dnes běhají skoro všichni a skoro všude. Děti rády i do kaluží. S úsměvem tam a s ještě větším ven.

SKOK

Bez toho se to neobejde. Nikdy. Ať to cáká. Jak málo stačí k opravdové radosti.

SRÁŽKOMĚR

Někoho láká vyrobit si svůj srážkoměr a sledovat, kolik toho naprší a zda
už se kaluže pořádně naplnily.

SUCHO

Je sucho? Děti vše vyřeší rychle. Stačí voda a kaluže jsou tu. Pokud máte zachycenou dešťovku, herna je zcela zdarma a dětí zabaví na dlouho.

KALUŽE OŽIJÍ

Napadlo je to rychle. Co výběh pro krokodýla a gaviála. Pozor v kalužích to žije.

RYBAŘENÍ

Sehnaly pruty. Hledaly rybky. Chvíli rybařily. Vymyšlené úlovky pouštěly zpět. Vychutnaly si vše, co chtěly, a šly dál.

JAK HLUBOKO?

Dá se změřit různě. Projít, skočit, hmátnout, větvička či stéblo v puse:). Měřily různě. Moc je to bavilo.

STOPOVÁNÍ

Tam, kde jsou kaluže, je vlhko. Kde je vlhko, může být bahno. Stopování vedle kaluží je snadné.

CÁKÁ

Testují, co nejvíc cákne. Jak a kam hodit kámen, šišku, klacek. Jak rychle se bahýnko zase usadí?

NA BOSO

Je teplo? Známe prostředí a dno? Pak hurá do kaluží bosky. Děti rády zkoumají chodidly dno, teplotu, bahýnko.

JEVIŠTĚ

Některé kaluže jsou místem, kde se odehrávají dětské příběhy. Jsou tu herci, vypravěči, někdy diváci. Děj je často plný nebezpečí a záchrany.

TAJEMNÉ KALUŽE

Během výletu po dešti hledaly v lese kaluže na neobvyklých (tajemných) místech. Hned vymyslely hru na záchranu lesních víl a skřítků.

HRY DO KALUŽÍ SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE další inspiraci najdete v knize SVOBODNÁ HRA – Jak nechat vyrůst radostné, odolné a samostatné děti

NAPIŠTE NÁM
Sdílejte Vaše oblíbené řádění v kalužích. Co vás zaručeně namočí?
justina.danisova@svobodnahra.cz
www.facebook.com/svobodnahra/
www.instagram.com/free play_svobodnahra/

DÍKY, ŽE DÁVÁTE DĚTEM
SVOBODNÝ PROSTOR A ČAS SI JEN TAK HRÁT.

Jsme dva. On je takový teoretik. Přečetl 100 knih a výzkumů, proč si děti hrají a jak se učí. Já naopak takový kreativec, praktik a vášnivý pozorovatel dětské hry. Výsledek našeho projektu jsou 4 děti a tento web. Chceme podpořit rodiče, že nejlepší odborníci na svobodnou hru jsou děti. Stačí jim důvěřovat a nepřekážet. Víc o nás Náš příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.