Velikonoce (hravě) venku

Velikonoce bývají až příliš často plné „povinností“. Možná si také vytváříte svůj osobní seznam, co vše je třeba udělat, uklidit, napéct a ozdobit. Bylo by skvělé stihnout vše „potřebné“ a zároveň být dost času v pohodě s rodinou a ideálně i venku. Nejčastější překážka bývá, že nemáme dost času. Jak na to? Nejlépe funguje vyrazit na celý den či několik dní ven na společný velikonoční výlet. Nebo je ještě jednodušší cesta. Jen ji někdy nevidíme.

Stačí co nejvíc velikonočních příprav a tradic vzít s sebou s dětmi ven. Pokud jsou již krásně teplé dny, lze snadno vyrazit na delší dobu a vše si v klidu užít. Pokud je chladno či deštivo, stačí vyrazit na kratký akční výlet (dopoledne i odpoledne). Tvoření venku je rychlé i rychle přechází v jiné hry.

U nás to funguje tak, že když nevýletujeme do dálek, připravíme hned při snídani oběd, šupneme ho do peřin a v devět vyrážíme ven. Nejdřív s dětmi něco tvoříme, obvykle je to tak po 15 minutách přestává bavit a jdou si po svých hrách. Ale už jsme venku a tam si vždy něco najdou. Já si dokončím své tvoření a jdu k počítači pracovat, Petr zůstává v dílně a děti poletují kolem. Kolem dvanácté se scházíme doma na oběd a pak hurá zas ven.

Odpoledne už většinou děti nezlákám ke svým výmyslům, už mají rozjeté své stavby bunkrů, hry na loupeživé výpravy nebo jdou babičce pomáhat na záhonek (protože s babi je vždy sladší svačina než s mámou:). Letos je velikonoční čas venku trochu méně zelený, ale i tak je tam krásně. Po mrazivě plíživé zimě si tu vůni a teplo jara moc vychutnáváme.

Vyrazte ven. I když fouká, i když prší. Děti to zvládnou a my také. Příroda i mezi paneláky se může stát krásným přírodním ateliérem pro tvoření, nebo si v betonové džungli jen nasbírejte materiál, stačí málo – pár větviček a trochu hlíny.

Loňskou velikonoční VÝZVU najdete na webu.

Nápady jak oslavit jaro hrou najdete ZDE.

Vyzkoušejte si vyrobit i špačky a zkuste tradiční hru „Tlučení špačků“. Stačí si připravit špačka (dřívko o průměru cca 3cm se špičkami) a tyčku jako pálku. Špaček se položí na zem. (Když se děti učí trefovat, mohou si špačka položit i výš. Ale ostatní ať jdou do bezpečné vzdálenosti:). Tyčkou/ pálkou se shora udeří do zúženého konce špačka, který neleží na podložce. Špaček se tak vymrští do vzduchu (první úder nemusí být velký) a hráč má za úkol druhým úderem, tentokrát vodorovným, trefit špačka ve vzduchu tak, aby odletěl co nejdále. Další variantou hry může být trefování cíle. Vítězí ten, kdo se cíli nejvíce přiblíží.

Při jarním prořezávání zahrádky můžete využít ořezané větvičky. Stačí je oloupat (což z jara lze snadno), nařezat na stejnou délku (40- 60cm). Hry si mohou děti samy vymýšlet. Nebo si mohou hrát jako s cirkusovými tyčkami  (Flowerstick). Mohou je zvedat, obracet, vyhazovat do vzduchu, předávat rotující mezi sebou nebo i přehazovat od jednoho k druhému.

 

Budeme rádi za vaše tipy na hravé jarní tvoření tady nebo v uzavřené fb skupině Svobodné hry (najdete tam pár dalších nápadů, jak tvořit jednoduše z přírodnin).

Pozvánka a poznámka pod čarou:

POZNÁMKA: S dětmi obvykle tolik netvoříme, naši tlupu řízené tvoření baví od 3 do 15 minut. Ale potřebovala jsem vyzkoušet některé aktivity, které připravujeme pro „Lesní družiny“ do projektu www.ucimesevenku.cz.

POZVÁNKA: Pokud se vám nedaří vyrážet ven tak často, jak byste chtěli, doporučujeme se přihlásit do kurzu ROSTEME VENKU, který po pořádají kamarádi z www.jdeteven.cz.

 

Jsme dva. On je takový teoretik. Přečetl 100 knih a výzkumů, proč si děti hrají a jak se učí. Já naopak takový kreativec, praktik a vášnivý pozorovatel dětské hry. Výsledek našeho projektu jsou 4 děti a tento web. Chceme podpořit rodiče, že nejlepší odborníci na svobodnou hru jsou děti. Stačí jim důvěřovat a nepřekážet. Víc o nás Náš příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  1. Věra napsal:

    Ta vajíčka jsou nádherná…My se zase pokoušeli o vrbovou píšťalku, ale nebyli jsme schopni stáhnout tu kůru. No a básničku jsme mleli pořád dokola a stejně jsme ji neukecali:-))) Justi, krásné, vysmáté a vyhrané jaro. Věra

    • Justina Danišová napsal:

      Věro, píšťalky jsou skvělý nápad, letos jsme je nedělali. Díky za připomenutí. I u nás je úspěšnost se znějící píšťalkou dost nízká:). Ale tak vtipně to popsat neumím. Báječné „Velké“ jarní dny i u vás.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.