LETOŠNÍ VÝZVY JSOU PRO NÁS VELKÉ

Loňský rok nám znovu ukázal, že naše děti jsou odborníci na HRU. Často mohou naučit víc ony nás, než my je, a nejen o hraní.

Letošní výzvy budou tedy zaměřené na nás dospěláky. Jaké budou? Velké, i pro nás. Vybrali jsme témata, na která se nás ptáte nejčastěji – a která létají často v hlavách i nám.

Malá ochutnávka:

  • jak si přenastavit svá rodičovská očekávání,
  • jak vyladit rodinnou atmosféru do hravé pohody,
  • jak si zajistit čas pro sebe a svou regeneraci (tělesnou i duševní),
  • jak hravě vyrážet často a snadno ven (pečeme ve spolupráci s jdeteven.cz),
  • jak si nastavit denní rytmus s dětmi zabořenými ve svobodné hře?

Výzvy pro velké budeme vysílat asi jednou za 14 dní.  Minulý rok jsme si moc užili týdenní výzvy. Ale letos tvoříme s dětmi i část projektu www.ucimesevenku.cz . Pracovního času je méně, ale přesto, nebo právě proto jsem si slíbila, že čas věnovaný pro web svobodné hry bude tvořit u nás doma radost, ne stres. Nechci být nerudná z toho, že musím odbíhat od počítače ke smečce, domácnosti atd. (Jak tomu bylo někdy loni:). Proto budu pracovat méně a o to víc si čas vychutnám. Moc mě to baví, ale děti rostou rychle a cca za 2 roky už nás/ mě někteří nebudou (chtít) potřebovat:).

P. S.: Často se nás někdo ptá, jak konkrétně to u nás doma chodí. Sdílet naše vlastní zkušenosti bude ale oříšek i pro nás. Za prvé proto, že váháme, zda to někdo nebude brát jako instantní návod. A za druhé, protože u nás doma opakovaně vidíme, že vše se kolem dětí vyvíjí, jeden návod na jeden problém neexistuje. S dětmi pod střechou se vše mění až moc rychle. Na to blogové články nestačí. Člověk musí hledat sám v sobě, sledovat děti. A čtení řádků tak může pomoci jen v hledání vlastní cesty.

Mimo výzvy pro VELKÉ chceme letos prožít samozřejmě i svobodně vyhraný rok. Plánujeme sdílet a propagovat jednoduché a všestranné hry, na které pod návalem novinek a reklamy často zapomínáme. Možná se nám podaří, alespoň trochu vrátit nejjednodušší hry do dětství našich dětí.

Začínáme tématem, které pro letošní jarní zimu není až tak urgentní, ale trénink předávání zodpovědnosti se hodí kdykoli. Za otužilé téma děkujeme i Adéle Hamplové Hronové a její smečce.

Za krásnou zimní atmosféru úvodní fotky děkuji Zuzce Havlínové  z www.fotoHavlin.cz

Jsme dva. On je takový teoretik. Přečetl 100 knih a výzkumů, proč si děti hrají a jak se učí. Já naopak takový kreativec, praktik a vášnivý pozorovatel dětské hry. Výsledek našeho projektu jsou 4 děti a tento web. Chceme podpořit rodiče, že nejlepší odborníci na svobodnou hru jsou děti. Stačí jim důvěřovat a nepřekážet. Víc o nás Náš příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.