Vánoce mohou být ohrožením volného prostoru, nebo příležitost k rozvoji her doma i výzvám na ven. Jak vybavit zvěrolékařku, princeznu, bojovnici, rytíře či výzkumníka? Jak nezahlcovat a přesto mít dárky pod stromečkem? Stačí vybrat variabilní dárky, které s dětmi rostou. Dárky, které nezazdí, ale otevřou dětskou fantazii.
Na začátku své rodičovské kariéry jsem pečlivě prozkoumávala weby, obchody a hledala 100% nejvíc rozvíjející hračky. Byla jsem na sebe hrdá, jak zajišťují zdravé podnětné prostředí. Čas ukázal, že pro naši tlupu jsou tyto dárky dlouhodobě nezajímavé a nepřínosné. Jejich osud byl téměř vždy stejný. Mé nadšení děti nesdílely, hry a hračky s jedním cílem je rychle přestaly bavit. A tak se na ně prášilo, nebo se rozebraly do jiných her.
Na tomto místě, mám potřebu napsat, že každé dítě je jiné a u vás doma to rozhodně může fungovat jinak. Naše dětská tlupa objevitelů a víl má prostě hodně jiné plány, než většina tvůrců edukativních hraček.
Děti už jsou starší a my taky. Děti už mají názor a my zkušenosti. Společně většinou najdeme řešení, které může být nakonec i překvapením. Již několik let nás neopouští nadšení pro lego stavebnice, ale vešly se i dárky, které s odstupem hodnotíme, jako dobrou volbu. Tedy dárky, které skutečně rozvíjí děti a jejich svobodné hraní. Dárky, ke kterým se děti vrací a mají k nim skutečný vztah.
Sdílíme nápady na vybavení/dárky, které v naší dětské tlupě fungují dlouhodobě:
Pro svobodného hráče, bojovníka, objevitele i vílu nabízíme seznam věcí, u kterých jsme zjistili, že se vyplatí aby mělo postupně každé dítě své vlastní. Vybavení pořizujeme postupně a tak zabere mnoho Vánoc a jiných oslav:):
PŘEKVAPENÍ PRO 1,5 ROKU STARÉHO HRÁČE
PŘEKVAPENÍ PRO DVOULETÉHO
OBLÍBENÉ „VYBAVENÍ“ PĚTILETÉ
PRÝ NEJ VYBAVENÍ SEDMILETÉHO
OBLÍBENÁ VÝBAVA DEVÍTILETÉ
Děti také mohou dostat jen suroviny či součástky nehotového dárku a společný čas při vyrábění teprve následuje. Dnes je to vzácná komodita – náš dospělácký čas – kdy jsme na 100% s dítětem. Nemusí být dlouhý, ale intenzivní. Zapojte i prarodiče, strejdy a tety. Co vyrábět? Podle zájmu dětí i nás: péct, truhlařit, sázet, plést, šít, opravovat, malovat, hrát, výletovat. U nás děti bavilo vyrábění mečů, korunek, šatů z prostěradel, luky, oštěpy, praky, krmítka, krabičky na poklad, pokladnička na mince, lžička, košík, šála, ale i pletení vánočky v létě.
PRO BADATELE
PRO POHYB A ŘÁDĚNÍ:
PRO VEČEŘY SPOLU:
PRO UMĚLCE:
1. ČÍM MÉNĚ dárků, tím větší HODNOTA daru či hračky. I jeden dárek může udělat hodně radosti.
2. DARUJME VZOR SPOKOJENÉHO ČLOVĚKA. DOSPĚLÁKA, který je většinu času SPOKOJENÝ s tím, jaký je a co je kolem něj. A pokud ne, umí to změnit nebo odejít. ČÍM DŘÍV dětem ukážeme, že oslavy a svátky nemají svůj střed ve věcech, ale v prožívání času, zpěvu, radosti, tím lépe i pro nás. Třeba se nakazíme i my. A budeme prostě spokojení, tam a jak zrovna jsme. Nebudeme potřebovat nic víc, a nic míň. Jen nás. Jako to umí děti. Být spokojené, takové jaké jsou.
3. NEJVÍC RADOSTI a HRA startuje z JEDNODUCHOSTI. Z MALIČKOSTÍ.
KRÁSNÉ (SVÁTEČNÍ) DNY NÁM VŠEM.