13. výzva: BÁDÁNÍ je HRA

Výzva 13. týdne:  Neodpovídejme, pomáhejme jim objevovat.

Zkušenosti rodičů a průvodců kteří odhalili kouzlo „nedokonalosti znalostí“.

1. Pokud vám dítě něco ukazuje (např. všimlo si zvířete či rostliny v přírodě), většinou to není žádost o přednášku na téma botanika nebo místní zoologie. Může to být jen sdílení zážitku, emoce, radost po společném prožívání. Hlídejte své znalosti, ať nevyskakují, když to není nutné/žádoucí.

2. Svět kolem nás se stále mění. Naše věda každý den přehodnocuje to, co si myslela včera. Popisujme své (současné) znalosti světa, netvrďme, že jsou to definitvní fakta. Často dětem připomínejme, že je to něco, co si myslíme TEĎ. Ale může to být jinak a téměř jistě jsou na planetě lidé, kteří si myslí i opak. Podporujme u dětí otevřenou mysl. Lépe hledá nové možnosti, řešení.

3. Pokud příliš často odpovídáme a vysvětlujeme bez otázky „A co si o tom myslíš ty?“, podporujeme u dětí pasivní příjem informací. Děti si netrénují dovednost hledat, objevovat a touhu překonat krátké nepohodlí.

4. Naslouchejme dětem. Co nám říkají, co pozorují, co je zajímá. Co s námi chtějí sdílet. Někdy stačí jen zrcadlit jejich emoce, sdílet své a radovat se, nebo společně objevovat. Jako partneři.

5. Užívejme si i okamžiky, kdy děti učí nás. Stavění z Lega, okamžité improvizaci, trpělivosti či dovednosti dělat věci s vášní.

Hledání naučí děti víc, než naše dokonalá odpověď.

Zkuste bádat s dětmi: http://www.svobodnahra.cz/badame/

 

Badatelský pohled od zkušených:
Albert Einstein
1. „Fantazie je důležitější než znalosti.“
2. „Kdo už se nedokáže divit, kdo nedokáže žasnout, je mrtvý.“
3. „Nejkrásnější a nejhlubší pocit jaký může člověk zažít je poznat tajemno.To je základním principem náboženství, stejně tak jako veškerého seriózního úsilí v umění a ve vědě.“
Jsme dva. On je takový teoretik. Přečetl 100 knih a výzkumů, proč si děti hrají a jak se učí. Já naopak takový kreativec, praktik a vášnivý pozorovatel dětské hry. Výsledek našeho projektu jsou 4 děti a tento web. Chceme podpořit rodiče, že nejlepší odborníci na svobodnou hru jsou děti. Stačí jim důvěřovat a nepřekážet. Víc o nás Náš příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.