30 tipů na dárky OD DĚTÍ

Proč k svátkům patří dárky dostávat i dávat

Co pořídit dětem pod stromeček? Jak to zařídit, aby si Vánoce maximálně užily? Advent se stále více stává uhoněným časem plným úkolů a nakupování a Štědrý den pak přináší záplavy dárků, které zaplní dětský pokojíček i místo pro hru.  Možná je čas zpomalit a říct si, co chceme dětem (nejen) během vánočních svátků opravdu předat.

Obdarovat nebo být obdarován? Je skvělé, když si děti už od malička umí užívat oboje. Doufat v naplnění svých přání, těšit se, co pod stromečkem najdou. Ale zároveň cítit napětí i u dárků, které samy připravily. „Bude babi překvapená jako loni? Proč si po rozbalení utírala oči od slzí?“ Děti jsou odborníci na vymýšlení dárků, které jen tak „nezabalíš“.

Jak to bylo u nás?

Trvalo mi několik let, než jsem se přestala soustředit jen na děti a jejich spokojenost a začala vytvářet společnou rodinnou radost. Přišlo to s tím, jak děti rostly a byly schopné si uvědomit, že i dávat je obohacující. Považuji za důležité do adventních příprav zapojit  i děti v tom, co je láká. U nás je krom pečení nejoblíbenější právě vyrábění dárků. Proto sdílíme nápady, co děti za poslední roky tvořily pro babičky a další blízké kolem sebe.

Ještě jedno doporučení, než se do toho pustíme: netlačme.

Některé děti se na tvoření dárků těší, ale jiným se do toho příliš nechce. Rozhodně není dobré je k něčemu nutit. Raději je nechme nakouknout a třeba to zkusí příště. Důležité je o všem nejen mluvit, ale i to společně prožívat. Děti nás mají za vzor a pak si samy vyberou, zda se do toho pustí, či nikoli. Naše zkušenost je taková, že většinou když začneme tvořit, spláchne postupně nadšení z vyrábění všechny.

Jsou to krásné večery. Nejprve je dlouhé vymýšlení, co pro koho… To je každý rok těžší, protože už máme vystříleno mnoho nápadů. Prokop je s vyráběním hotov raz dva, Róza naopak dlouho promýšlí a Sára, ta tvoří i několik dní.

Během vymýšlení, plánování, tvoření i balení je moc fajn mluvit s dětmi také o smyslu svátků a o dopadech dárků na přírodu a celý svět kolem nás. Můžeme dětem odhalit původ našich tradic, adventu a vánoc, svatého Mikuláše, svaté Lucie či svaté Barborky, a povídat si s nimi, jaké to je, když se vzájemně obdarováváme, společně zpíváme, tančíme a těšíme se na sváteční chvíle.

NEJJEDNOUŠŠÍ, ČÍM ZAČÍT

1. OBRÁZKY

Děti mají dar vystihnout svou kresbou to nejdůležitější, pravdivé a krásné. Nechte je namalovat obrázek babičky, tety či strejdy. Uvidíte, že ty to dojme. Děti nám dávají krásná zrcadla.

2. BÁSNIČKY či PÍSNIČKY

Pokud děti raději vymýšlí texty, mohou složit (s naší pomocí, pokud je třeba) básničku či písničku, která často velmi trefně odhaluje hlavní rysy osob či zážitků s nimi, které si děti pamatují.

3. POZVÁNKA VEN

Pozvánka ke společné procházce, možná i pravidelné, přináší prarodičům krásné těšení na to, jak si během společné chůze popovídají s vnoučaty i svými dětmi a navíc venku.

4. VSTUPENKY DO …

Podobný dárek jako POZVÁNKA VEN, ale zde je cílem nejen společná procházka, ale také zvláštní místo. Děti například pozvou prarodiče na hřiště, výlet, výstavu, do technického muzea, Zeměráje atd. Někdy se babička dostane někam, o čem vůbec netušila. Sice platíme vstupné, ale dáváme hlavně společný zážitek.

5. POKLAD

Lovení pokladu děti baví, teď si vyzkouší opačnou roli a schovají nějaké poklady třeba dědovi na zahrádce. Ten si je musí pomocí mapy, kterou mu děti namalovaly, najít. Krásný dobrodružný dárek, který nás dokonce vytáhne ven, a to při přípravách i hledání. Navíc dává dobrou příležitost k povídání o mapách, jak je kreslit, co je světová růžice, měřítko, orientační bod apod.

6. DIVADLO ČI TANEC

Pokud máte doma vílu, divoženku či elfy, možná rádi vymyslí a nacvičí taneční vystoupení. My jednou shlédli i dračí tanec.

7. PŘÍRODNINY JAKO POKLAD

Děti venku často objeví poklady, které my vidíme jen jako obyčejné věci. Možná ale právě takové maličkosti předají kupu radosti, lásky a pozitivní energie. Stačí je hezky zabalit.

8. KALENDÁŘ

Může být měsíční či týdenní, záleží kolik obrázků chtějí děti namalovat. Obrázky na jednotlivé měsíce lze propojovat s fotkami. Případně můžeme s dětmi vybrat společné fotky a pro rodinu připravit kalendář plný vzpomínek. Každoročně se u něj naše babičky dojímají a dlouho, opakovaně listují.

P. s. A ačkoliv celý rok babičky říkají „Nefoť mě“, jsou pak rády, když mají v kalendáři také fotky, kde jsou obklopeny tlupou dětí.

9. K SNĚDKU

Některé děti milují pečení a vaření, jiné sbírání a sušení. Využijme toho, že dárky k snědku, které sami vyrobíme, mají často malou „ekostopu“ a po snědení či vypití nezabírají navíc žádné místo. Je skvělé už přes rok s dětmi sušit bylinky na čaj, letní či podzimní plody nebo tvořit speciální smíchané marmelády. O adventu s dětmi pečeme voňavé vánoční cukroví.

10. VYROBENO RUKAMA

Záleží, co děti baví a láká. Ale cokoliv co vyrobí, je vždy plné pozitivní energie, víc než kupované. Někdo rád šije, háčkuje, plstí, plete z proutí, modeluje. Možností je kupa.

11. DÁREK, KTERÝ POMÁHÁ JINDE

U trochu starších dětí je krásné dávat i dárky, které pomohly někde jinde. V útulku, charitě nebo i na druhé straně planety např. při ochraně mořských želv. (Organizaci založila naše blízká kamarádka a tak ji děti znají a ví mnoho o její práci a dopadu).

DÁRKY MEZI DĚTMI

Je krásné sledovat, když děti začne napadat, že by chtěly vyrobit něco nejen pro dospěláky, ale i pro sourozence či kamarády.

1. STAVEBNICE Z PŘÍRODNIN

Pro nejmenšího bráchu starší děti připravily krásnou bednu plnou lákavých předmětů, tvarů a materiálů.

2. MALOVÁNÁ STAVEBNICE

Ještě oblíbenější byla stavebnice z pomalovaných odřezků a kusů dřívek. Malovat je skvělé akvarelkami, které se po zakápnutí vodou vpijí do dřeva. Některé věci zapilovaly, většinu ne.

3. STAVEBNICE Z DŘÍVEK NA PODPAL

Pokud je doma nemáte, doporučujeme si pořídit buková dřívka na podpal. Jsou krásně hladká a s ostrými hranami. Část dřívek dětem táta rozpůlil, děti je zapilovaly a stavebnice byla hotová.

3. DENÍK

Děti mají rády své sešity na malování či kreslení, ideálně i s oblíbeným obrázkem.

4.  NALEPOVACÍ KNÍŽKA

Jeden čas holčiny rády navrhovaly oblečení,  plánovaly, diskutovaly a moc je bavilo nalepování různých modelů. Rozinka pak vyrobila pro Sáru vlastní nalepovací knížku. Hodně se trefila.

5. SILNICE

Vítek byl od narození fascinován auty, bagry, hasiči a samozřejmě silnicemi. Proto si děti moc užily malování velkých silnic na staré kalendáře. Klouzalo to po nich lépe než po kobercích a hlavně si mohly vyrobit své město, přesně podle sebe.

6. POSTAVIČKY

Když měly děti období hraní s dřevěnými postavičkami „Kořínky“, vyrobily sadu větších pro nejmenší prstíky Vítka.

7. PIŠKVORKY

Dárek, který spojoval práci s látkou, kamínky i dřevem. Sada piškvorek se navíc hodí jako dárek pro téměř kohokoliv.

8. VLASTNÍ HRA

Prokopa baví vymýšlet vlastní příběhy i hry. Téměř všechny deskové hry se u nás trochu či hodně změní dle vlastních pravidel. Odtud je jen krok k vymýšlení vlastních deskových her, cíleně na téma obdarovaného.

9. MAZLÍČEK Z PAPÍRU

Tam, kde děti věděly, že někdo touží po zvířecím kamarádovi a nemůže ho získat, připravily papírového. Tak dostal bratranec psa a babička kočku.

10. VYROBENÁ KNIHA

Jak děti rostou, je krásné sledovat, jak je silnější i jejich schopnost se vcítit a vymyslet, co tomu druhému udělá radost. Tak vznikají příběhy nebojácném hasiči Vítkovi i s dramatickými ilustracemi, knížka o statečné ochránkyni jednorožců či sada karet s příšerami do „Dračího doupěte“. Náročné je najít čas a místo, aby dárky vznikaly potají a obdarovaný dopředu nic nezjistil.

DALŠÍ MOŽNOSTI:

1. ŠACHY

Kdo rád vyrábí a má trpělivost, může se pustit do vyrábění šachů. Je to skvělý trénink trpělivosti, ale výsledek stojí za to.

????

2. DŘEVO

Čas a tvoření v dílně se dřevem vždy přinese nějakou příležitost. Rozinka dlouho váhala, co pro dědu. Pak jí napadlo vyrobit něco v jeho dílně. Dřevo má moc rád. Poprvé pracovala s dláty. Byla to pro ni výzva i radost. Jak rostla její zkušenost, rostl i nápad. A tak k domku přibyl i plot a strom, který jí dal zabrat. Při rozbalování dárků očkem sledovala, kdy děda balíček rozbalí. Nevím, kdo z nich měl větší radost.

3. VNOUČEK Z PAPÍRU

Aby splnily přání, že si prarodiče přejí co nejvíc času s vnoučátky, děti vymyslely papírové vnouče, které bude s babičkou stále. Nejroztomilejšího a nejmenšího Vítka položily na kartón, obkreslily, vybarvily, vystřihly a předaly. Byla z toho kupa smíchu.

4. SPOLEČNÉ PEČENÍ

Pro někoho hrůza, pro jiné radost. Vždy když pozoruji svou maminku, jak zvládne péct se všemi čtyřmi, mít u toho uklizeno, rohlíčky jeden jak druhý, vše dětem s laskavostí vysvětlovat, mám z toho radost a uvědomuji si, že ne vše musíme předat dětem my rodiče. Na něco jsou tady i zkušenější. Věřím, že každoroční společné pečení je prvním velkým dárkem pro děti i babičku.

5. BUDKY A KRMÍTKA

Už na podzim se hodí budovat a vyvěšovat nové budky, krmítka, domky pro ježky a mnohem víc. Společný čas v dílně s tátou, dědou, strejdou, tetou či mamkou je opět dárek pro všechny i pro naše zvířecí sousedy.

6. ZVÍŘECÍ SOUSEDÉ

Je dobré u dětí rozvíjet i citlivost k našemu okolí, místům a jejích obyvatelům. Nejen na sv. Barborku je krásná příležitost pro výslužku zvířatům v okolí.

7. DÁRKY PRO MAZLÍČKY

Naše děti vždy vyrábí dárky nejen pro naše zvířata (psi, kočky, ovce, slepice, kohouta…), ale i pro své nejbližší hračky. Tak například plyšový tučňák dostal kolotoč s rybkami z papíru.

8. BETLÉM

Vyzkoušejte letos betlém jinak. Z přírodnin. Jaký kamínek, větvička, oříšek či šiška bude představovat Ježíška? A když už je chladno, hurá i s přírodninami domů. Papírové figurky mají děti vyrobené v teple domova za chviličku. A pak rychle ven postavit betlém a přidat i živé postavičky. Právě přilétli nad stáj s Ježíškem dva andílci.

9. I BALENÍ MŮŽE BÝT DÁREK

Je skvělé, když s dětmi mluvíme a plánujeme i to, jak zabalíme naše dárky. Zda musíme kupovat potištěný, lesklý papír, nebo raději pomalujeme či potiskneme papír na balíky. I balení do obyčejných novin je krásné. Obrázek na dárku, podle kterého lze snadno poznat pro koho je, často způsobil větší radost než dárek samotný. A mnoho takových balících papírů si obdarovaní schvovali.

Děti baví krom malování i razítkování pomocí brambor. Vznikne tak nejen balící papír, ale třeba i slavnostní ubrousky.

10. OZDOBNÉ LEPENKY

Pokud chcete snížit množství plastové lepenky, můžete si s dětmi vyrobit ozdobné lepenky a pomalovat papírové lepící pásky.

Přejeme vám báječné vymýšlení, tvoření i obdarovávání. A kdyby vás lákalo víc inspirace, najdete ho i v naší nové knize SVOBODNÁ HRA – Jak nechat vyrůst radostné, odolné a samostatné děti.

Justina a tlupa

Nedokonalost dárků od dětí je vyvážena opravdovostí a láskou, která je v nich ukryta.

„Dokonalost dárku spočívá v jeho vhodnosti, nikoli v jeho hodnotě.“ Charles Dudley Warner

Jsme dva. On je takový teoretik. Přečetl 100 knih a výzkumů, proč si děti hrají a jak se učí. Já naopak takový kreativec, praktik a vášnivý pozorovatel dětské hry. Výsledek našeho projektu jsou 4 děti a tento web. Chceme podpořit rodiče, že nejlepší odborníci na svobodnou hru jsou děti. Stačí jim důvěřovat a nepřekážet. Víc o nás Náš příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  1. Naprosto úžasný článek a tipy! Rezonuje s našimi principy. O bedně s přírodninami jako dárek pro bratrance dětí jsem před časem přemýšlela, a díky tomuto j článku jich jdeme připravit několik. Super, že jste!

  2. Dárky napsal:

    Dneska jsem narazila na Váš článek o dárcích od dětí. Děkuji za inspiraci, je plný laskavosti, lehkosti a životní moudrosti, kterou sdílím. 🙂 My rádi s dětmi tvoříme podobně, někdy ale, pravda, dochází inspirace a čas tvořivou inspiraci čerpat. Proto mě váš článek potěšil, že jste si dali práci sesbírat svoje osvědčené, jednoduché tipy na jedno místo… 🙂 Já se vždycky na téma dárků snažím vyvažovat – tvořit společné zážitky, kreslit, zpívat, vyrobit dárky… a manžel naopak přináší zážitky a dárky s dávkou dobrodružství. Už několikátý rok po sobě jsme si vybrali něco, jsme ještě nezažili – ať to byla jízda tankem s dětmi, nebo letecký simulátor… Letos bychom rádi děti překvapili vyhlídkovým letem: https://www.impresio.eu/products-list/darky-k-vanocum

  3. Marcelka napsal:

    Některé dárky začínáme s dětmi na Vánoce tvořit už teď – knihy pro babičky a dědy, kde budou jejich vymyšlené příběhy, top origoš hlášky, přání, sny… :D, samozřejmě fotky, obrázky… Ale aby nezůstalo jen u tohoto dětského dílka, byť velmi originálního a s láskou vyráběného :), vezmeme prarodiče do vzduchu proletět se balónem, protože si velmi vážíme jejich podpory a času, který vnoučatům věnují. Tak pro inspiraci https://www.impresio.eu/zazitek/klasicky-let-balonem Samozřejmě to zakomponujeme jako dárek do našich hand made knih 😀

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.