„Všichni se ti tam utopí!“ Ano to byla asi 100x reakce naší prababičky na téma koupacího jezírka. Jak se nakonec ukázalo po 4 letech, co je již jezírko součást zahrady, žádné dítě se neutopilo. Naopak se tu všechny naše děti naučily nejen skvěle plavat, potápět, skákat a tančit ve vodě, ale i bruslit, hrát hokej, curling a mnohem víc.
Od nejmladších let se učí rozeznat, co tu žije, co roste, poznají znakoplavku od klešťanky, larvy šídel a motýlic. Pozorují žabí námluvy, koupání kosáků, občas k nám na jezírko přilétnou kachny, dvakrát se přiletěl podívat ledňáček, zda tu nemáme rybky a jednou nutrie. Je to opravu velké obohacení nejen herního, ale i zahradního ekosystému.
Já o koupacím jezírku snila dlouho. Tím víc, čím víc rostly děti. Kurz permakulturního designu to vše jen podpořil. A když se mi dostala do ruky kniha Josefa Sedláka Koupací jezírka, uvěřila jsem, že je to možné i u nás. Velkou oporou mi byl Petr, i můj tatínek i brácha (děti byly samozřejmě „fan club“ už od začátku).
Pokud o stavbě jezírka uvažujete, moc doporučuji výše zmíněnou knihu, lze ji dnes koupit i jako pdf. V následujícím fotočlánku sdílíme fáze vzniku samotného jezírka. Přípravná fáze byla nejnáročnější, papírování, plánování, domlouvání atd. Část prací jsme si dělali sami, jen na hloubení jsme pozvali skvělého bagristu a na svařování fólie přijel přímo pan Sedlák (autor knihy), který nám zároveň zařídil i materiál, techniku a vodní rostliny. (Tento článek není reklama, jen sdílení dobrých zkušeností).
VYKOLÍKOVÁNÍ
Příprava než přijede bagr.
BAGRUJEME
Po sebrání svrchní části hlíny pro regenerační/čistící zónu jsme vyznačili část, kde bude hloubka pro koupání.
Naše jezírko má tvar mírné fazole a má 15m na délku a 7 metrů na šířku. Koupací zóna je 10m dlouhá, 2m široká a 2 m hluboká.
Dětem se moc líbilo zalézt si 2m pod zem
Někdo zkoumal půdní profil, jiný si užíval akci při skákání z žebříku a Rozárka zkoušela stavět bahenního sněhuláka. Další velkou přidanou hodnotou byla ohromná hromada hlíny, která tu zbyla. Děti si postavily bahenní hrad, tančily v bahně…mnoho dní bylo o zábavu postaráno.
POKLÁDÁNÍ FÓLIE
Když byl připraven a uhlazen výkop, nastala další fáze. Nejprve se položila geotextilie, pak pruhy fólie, které bylo nutné svažovat. Zrovna byly největší vedra a tak to bylo náročné.
Pan Sedlák dětem vše trpělivě vysvětloval.
Naše jezírko nemá čištičku, jen Skimmer, který chytá povrchovou nečistotu a čerpadlo, které pomáhá v cirkulaci vody z hluboké části.
Na strany se vložila kokosová rohož pro uchycování a rychlejší zarůstání rostlin.
Připravené čerpado
Po svaření nastalo toužebné napouštění. Muselo být postupné, aby to vydrželo čerpadlo ve studni. Cihly se odstraňovaly až po napuštění, aby se fólie příliš nepohybovala.
Místo pro nasávání vody v hloubce, aby se podpořilo cirkulování vody přes rostliny.
Děti zahájily koupací sezónu, my velcí vozili kačírek okolo.
Hluboká zóna je už téměř plná.
Napuštěno.
SÁZÍME
Cca po 14 dnech od napuštění se sázejí vodní rostliny. Celkem tu máme díky p. Sedlákovi asi 30 druhů vodních a mokřadních rostlin. Včetně Vachty trojlisté a několik druhů žabníků, kosatců, orobince, rákos, mátu, talovín, ostřice, blatouch bahenní, poměnky i leknín.
V další fázi upravujeme okolí a břehy.
Prokop testuje vodní basket.
Petr buduje ještě molo a na naše přání i skákací prkno.
Původně jsme plánovali jen malý nízký skokánek, ale ukázalo se, že pro děti je to malá výzva.
Jaro, léto, podzim, zima – další roky s jezírkem…
Nejen bruslení, ale i hokejový turnaj
Noční bruslení.
Únorové ledohrátky i koupání