LEDOVÉ HRANÍ
I únor v tomto roce nabídl hry a hřiště plné koulí, sněhu, ledu, tání, vody, objevů, pučení a řádění. Více inspirace na (nejen) sněhové hraní najdete v knize.
SNĚHOVÉ MASKOVÁNÍ
Už jste hráli v zimě na schovku? Ve sněhu je to velké dobrodružství, které propojí maskování a stopování. Děti se mohou vybavit prostěradly pro snadnější neviditelnost. Chvíle skrývání je dobré střídat s běhačkami. Třeba "Na Mrazíka". Děti obě hry moc baví, vyřádí se a v teple doma u kamen se krásně povídá o zážitcích i o maskování zvířátek bílou zimí srstí v polárních oblastech nebo i o mimikrách.
SEZÓNA NA LEDU
Konečně dostatečně pevně zamrzlo i koupací jezírko a tak začala bruslící sezóna. Kluci se pustili do tréninku přihrávek, Sára pečuje o Vítka, který se poprvé rozbrusloval, Rozi si užívá, když se k tlupě přidá babička a učí jí elegantní přešlapování a bruslení pozadu.
Další dny jsme vyráželi k dalším hrám na ledu. Když nasněžilo pozorovaly se stopy, vykrajovaly geometrické tvary, testoval se curling, basket na ledě, na Mrazíka v labyrintu atd. Vítek se Sárou občas i s bruslemi odpočívali při hraní se zvířátky nebo se přezuli a vyrazili budovat sněžnou zahrádku nebo vyzkoušet, jak se řeže sníh pilou.
PRVNÍ LETOŠNÍ KOUPAČKA
Když už se na koupacím jezírku nedalo bruslit a navíc paprsky slunka přinášely pocit tepla, děti se rozhodly pro své první letošní koupání. Nečekanou výzvou bylo vytvořit díru v ledu. Po mnoha dnech velkého mrazu byl led přes 20 centimetrů široký a tak bylo náročné vytvořit i jen malou díru. Postupně se střídaly a používaly klacky, kladivo, pilu i dupání. Náročnou práci si prokládaly běháním, tancování a cákáním na ledu. Až k večeru se podařilo prolomit nevelkou díru, která dovolovala alespoň malé zanoření. Další den měly v plánu díru díru zvětšit.... ale v noci opět mrzlo a tak se led naopak znovu rozšířil.
HOKEJOVÝ TÝM
Hokej hrajeme už třetí zimní sezónu, ale letos to byl poprvé opravdový tým. Tedy dva bojové týmy, které si neustále pro jednotlivá utkání "draftovaly" a vyměnňovaly hráče. Všechny děti už se rozbruslily i zvládly hraní s hokejkou a tak už to byl letos lítý boj na ledu. Najednou hra získala na rychlosti, náročnosti i adrenalínu. Byla to nádhera. I když je třeba jít kilometr k rybníku, kluziště si očistit, v mrazu se obout, děti i nás rodiče to baví a ta radost ze hry dává výjimečné společné zážitky.
Po svačině si děti vyráběly ještě slalom z bot, překážky pro přeskakování, závody a další vychytávky na bruslích. I při závěrečném čištění ledu si vymýšlely hry (kdy nesměly slápnout na vyčištěnou část ledu, tedy na tzv. bloky, najednou se dostaly skrze led i do Minecraftu:).
CESTA DOMŮ
Představa, že děti budou po celém odpoledni řádění na ledu, a navíc cestou v hlubokém sněhu, unavení, byla chybná. Závěje sněhu lákaly k dalšímu řádění. Krom bobování na zádech, hlavou dolů, během cesty, se koště v rukách Sáry stalo kouzelnou hůlkou, která sněžila pod každým stromem. Obdivuji dětskou vytrvalost během hraní. Brzdil je občas jen tající sníh za krkem. Domů se s námi vracely koule sněhu.
SNĚHOVÉ HŘIŠTĚ
Ani po kilometrové cestě do kopce a řádění ve sněhu děti nespěchaly domů. Zůstaly před chalupou. Stavěly silnice pro auta a les pro dřevěná zvířátka. Sára se zlobila na rysa, který chtěl tajně zaútočit na krmícího se jelena. Rozhodně vyzkoušejte vzít duplo či zvířátka sebou do sněhu.
MALOVÁNÍ RÁMEČKEM
Krátké hravé tvoření. Stačí papírový rámeček či rám z obrázku. Děti pak chodí a hledají svůj oblíbený obrázek. Mohou k němu vyprávět, co na něm vidí, proč si ho vybraly a moc je baví si své obrazy vyfotit.
ESKYMÁCI
Po čtení knížky Pohádky z iglů si děti chtěly vyzkoušet život eskymáků. Vybavily se vším, co je napadlo, vyrobily si pruty a rybky. Vyrazily rybařit hned u iglů. Tato sedavá hra jim vydržela jen chvilku. Pak se pustily řádit do prašanu, stopovat, hrát na honěnou, skákat z hromad sněhu, z eskymáků se měnily na polární medvědy, lišky i vikingy. Opět z nich byly, v závěru hry, koule sněhu a konečně byla vidět i únava.
DOMEK VENKU
Dřevěný domek venku ožívá většinou v létě. V teplých hřejivých dnech. Ale dnes slunko hřálo i na sněhu a děti lákaly nové kulisy pro hraní.. Překvapilo mě, jak rychle a do jak velkých staveb se pustily. Nestačilo jim nejbližší okolí domku. Vznikaly cestičky, farma, silnce k lesu, krmelec, doupátka pro lesní zvířátka, garáže pro hasiče a mnohem víc. Ke stavění se hodily nejen zvířátka, figurky, auta ale i krabice dřevíček. Protože vrsty sněhu byly kolem velké a tak bylo málo stavebního materiálu.
NEJKRÁSNĚJŠÍ KLUZIŠTĚ
Po dopoledním stavěním domku u chalupy se vyrazilo na další hokejový turnaj. Díky slunku jsme získaly to nejkrásnější kluziště - blankytná obloha, bílé stromy v okolí, třpitivý sníh, výhled na stolovou horu v dáli ještě zdokonalila volavka popelavá, která přilétla a elegantně zakroužila nad rybníkem.
I kilometrová cesta sněhem byla jiná, krásnější. Všichni cítili tu radost, Sára ji jásavě i sdílela. Vítek si na čištění ledu přibral mechanizaci - svůj duplo bagr. Hokejové zápasy byly opět plné adrenalínu, ale i smíchu. K večeru se ještě vybruslovalo před cestou domů. Po návratu domů byli všichni úplně znavení, jen dva nejmladší se vrhli k postavenému domku a dál pokračovali v dopolední hře.
DÍLNA, HŘIŠTĚ I ČÍTÁRNA
Další den byl odpočinkový. Sára mi pomáhala testovat tvarování sněhu do geometrických tvarů, Róza tvořila oblouk, Vítek samozřejmně budoval silnice. Se sněhem se stavělo, pomocí rámečků se vyráběla velká šachovnice. Prokop si zalezl do iglů a prozkoumával Pohádky z iglů:). Večer probíhalo samozřejmě velké sušení nejen dětí, ale i hraček.
LYŽE
Než vše roztaje, vyráželi jsme pravidelně i na běžky. Když vyrážíme všichni, je to pomalá, ale veselá výprava. Často probíhá koulovačka, objevování nových cest, odpočinek, svačinka. Kdo potřebuje víc honění běží vždy napřed a vrací se. Tím se sportovci uhodní a všichni se vrací spokojení. U chalupy se ještě nazuly sjezdovky a řádění pokračovalo.
TUNEL
Zásoby sněhu se tenčily. Proto se děti přesunuly dál od chalupy, k závějím sněhu, které vznikly na křižovatce u málo používané silnice. Začaly budovat cimbuří pro sněhovou bitvu, pak i tunel a nakonec tunel propojený s iglů a v dálce i cestička a sněhové políčko. Zábava na celé odpoledne. Já byla zásobovač, který nosil suché rukavice, potřebné nástroje a svačinu. Občas se pohádaly, občas zářily spokojeností při plánování. Bylo krásné je sledovat. Když už se slunko chýlilo a děti měly vše promočené, vyrazily domů, kde po převlečení do suchého zbudovaly další iglů alespoň z matrace a hry pokračovaly :).
SNĚHOVÉ PROCHÁZKY
Díky sněhu se každodenní procházky do známých míst stávají něčím výjimečné. Hra na slepou bábu na zasněženém poli, ochutnávání, kde je nejjemnější sníh i budování doupátek se rychle střídají. Objevují se i hry na hraně - nebezpečné skákání ze zasněžených stromů, či slepá bába s klackem v ruce. To vše jsou napínavější výzvy, které přináší adrenalin do hry.
PTAČÍ POZOROVÁNÍ
Mrazivé dny nám dopřály i příležitost dlouhého pozorování plných krmítek. Krom záplavy modřinek a koňader, přilétali šoupálci, vrabci, kosi, sojky, hrdličky, kvíčaly, hýlové, stehlíci, pěnkavi, zvonci i strakapoudi. Díky fotkám jsme určili i co je samička a sameček. Letos jsme skrmili neuvěřitelnlé množství jablíček, ořechů, lojových koulí, slunečnic a dalších semínek.
I TÁNÍ JE PLNÉ HER
Tající sníh nabízí kupu nových her, ale také rychle mokré a špinavé děti. Ze zbytků sněhu se stavěla alespoň malá zvířátka, hádaly se tvary podobně jako u mraků na obloze. Co vidíte? My potkali chobotnici, slona i příšeru. Starší bavilo focení známých míst po roztání sněhu. Například rozvodněný potok. Z pískoviště bylo skvělé bahniště. Kluci se i v děšti pustili do zuřivě radostného šermování. Když nebyl venku sníh, víc času jsme byli doma, při čtení či vyrábění malého dárku pro narozeninovou oslavu s naší úžasnou "paní učitelkou angličtiny" a kamarádkou Maruškou. Děti tak objevily, jak radost poslat i přes obrazovku. Jeden den byl zpestřen natáčením pro ČT pořad Nedej se o iniciativě Učíme se venku. V záplavě bahna byl velmi výtaný ostrov na suché terase.
UŽ TAJE
I silný led na jezírku už se ztenčil a tak proběhl další pokus o otevření koupací sezóny. Déle se lámal led a tančilo na zahřátí. Otevřola se také sezóna pískoviště. Doma pak malé zajímalo, co se zrovna učí starší.
HŘIŠTĚ NA BŘEHU
Mám moc ráda zastavení, která jsou natolik různorodá, že nabídnou zábavu pro celou tlupu. Přesně takové místo je břeh potůčku s malým můstkem a popadanými stromy, větvemi a dalšími poklady. Najednou tu máme loď, rozhlednu i autobus. Než to tu zaroste kopřivami občas se tu zastavíme k mnoha hrám a objevům. Na jaře se hodí brát sebou i tašku na odpadky, které po zimě vykukují. Velké dobrodružství je lovení odpadků z potoka.
Občas se nám stane, že čteme tak nabínavou knihu, že si jí bereme i ven na procházku. Ve čtení se střídáme a od příběhu nás vytrhne jen hodně zajímavá hra.
VODA OPĚT LÁKÁ
Jak nejlépe pozorovat probouzející se jezírko? Samozřejmě v plavkách. Pak jste blíže k pohybům znakoplavek, potápníků, larev i plovatek. Krátké cákání děti baví a slunko je dostatečně prohřeje. Rychlé bezhlavé skákání do vody přišlo až za pár dní.
TESTOVÁNÍ VENKU
Jeden den jsme věnovali zkoušení nových lekcí pro ucimesevenku.cz. Děti během pár minut vycítí, zda je hra a aktivity dobrá, tedy zda je chytí či ne. Velká část nápadů zapadne nebo je upravena do zábavnější verze. I testování je samozřejmě přerušované hraním.
ČAS DOMA
Na stránkách v jednotlivých měsících sdílíme naše zážitky, co děti vymyslí, co tvoříme, kde řádíme. To vše jako inspiraci a podporu svobodného hraní. To nejzajímavější se děje většinou venku. Doma probíhají často podobné hry jako všude jinde. Ale protože se někteří z vás často ptají, co dělají děti doma, sdílíme pár fotek. Můžete v nich zahlédnout stavby vláčkodráh, tvoření vlastních muslityčinek na běžky, společný dopolední čas "u stolu", kde se scházíme a řešíme, co koho baví. V zimě se hodně čte, maluje, dělají se pokusy, kuličkodráhy, staví se bunkry, zuří polštářové bitky, hrají se deskovky i hry na počítači, sleduje se domácí kino..., často je tu hluk, smích, boj i rozčílení, ale převládá radost a spokojenost.
DALŠÍ HRAVOU INSPIRACI NAJDETE:
- v článku na www.ucimesevenku.cz
- SNĚHOVÁ UČEBNA nebo LEDOVÁ UČEBNA