SNĚHOVÉ HRANÍ
Sdílíme malé ohlédnutí za letošním lednem, který byl bohatý na sněhovou nadílku. Bílý spoluhráč pozval děti k mnoha hrám, řádění, stavění i objevování. Více inspirace na (nejen) sněhové hraní najdete v knize.
SNĚŽNÁ CUKRÁRNA
Stačil malý poprašek čistého sněhu a děti se rozhodly otevřít svou sněžnou cukrárnu. Pekly sněžné cukroví (rohlíčky, vosí hnízda, placičky…), tvořily sněhovou zmrzlinu (s pomerančovou či citrónovou šťávou, kokosovým cukrem, datlovou pastou, marmeládou atd.), nechyběla ledová tříšť. Vše bylo hotové během 15 minut a pak jsme vyrazili posilnění na procházku. Pokud máte místo, kde můžete, rozhodně dětem dopřejte ochutnávání a třeba i vaření a pečení se sněhem.
ZMRZLINA MRAŽENÁ SNĚHEM
Dlouho jsme tvořili jen zmrzlinu ze sněhu, ale letos nás zlákalo vytvořit i zmrzlinu mraženou sněhem. Stačí do velké misky sebrat sníh, smíchat s šesti lžícemi soli. Sníh se solí téměř zázračně vytvoří velký mráz (prý až -17oC), proto skvěle ochladí menší mističku (ideálně kovovou či jinou tenkostěnnou).
Do menší mističky můžeme nalít rostlinné mléko (mandlové, makové, ovesné. případně i kravské mléko nebo smetanu). Pokud děti chtějí, mohou si mléko ochutit (kokosovým cukrem, marmeládou či jinak). Pak už se jen míchá a míchá (cca 15 min.). Jen pozor, ať vám sníh se solí nenapadá do menší mističky se zmrzlinou. Není to moc dobré.
Pokud venku hodně mrzne a děti jsou nedočkavé, můžete jít domů do tepla. Tím jak sníh se solí taje stále vytváří dostatečný mráz. Pokud děti zmrzlinu nesnědí během míchání, mohou si ji na závěr naservírovat a ochutit (kokosem, datlovým sirupem, medem, karobem, nasekanými madlemy atd.). My museli dělat celkem čtyři dávky ve dvou dnech. Nejvíc si děti užily, když si hrály na Eskymáky a tvořili zmrzlinu přímo u iglú.
IGLÚ
Tentokrát stavěli děti s Petrem a tak vznikla velká hromada sněhu, do které se postupně doloval otvor. Pracovali společně celé odpoledne a zabydlovali až když se setmělo. Domů je nenalákal ani perník, který Rozi pekla. Další večer uspořádaly večerní vyprávění děsivých eskymáckých příběhů v iglú. Pokud není dost sněhu, můžete si postavit jednodušší iglú, kde postavíte jen obvodové zdi z koulí jako na sněhuláky a jako střechu použijete prostěradlo a klacky jako oporu. Více o hraní v iglú najdete také v knížce.
NOČNÍ IGLÚ A OBRANNÉ VALY
Druhý den děti rozšiřovaly své hřiště kolem iglú. Stavěly hradby, bojovaly se sněžnými skřety, rozdělávaly oheň, pečovaly o zraněnou Sáru a v noci si vyrazily vyprávět děsivé příběhy do tmy se svíčkami.
BĚŽKOVÁNÍ
Na běžkování jsme se moc těšili všichni. Tvoříme většinou dvě skupinky. Jednu, která podává sportovní výkony, druhou, která si užívá výhledy, povídání, vločky a svačinky. Téměř každý den jsme vyráželi na malý a velký okruh. I Vítek v 5 letech uběžkoval své 4 km a cestou domů si užíval budování vlastní stopy v hlubokém sněhu. Doma v teple následovalo dobrodružství Dungeons and Dragons.
SKÁKÁNÍ V ZÁVĚJÍCH
Je to krásný příklad her „na hraně“, o kterých píšeme v knížce. Jsou to hry, kdy dítě samo vyhledává onu tenkou hranici, kde cítí ne/jistotu a posouvá ji díky hře dál. U zasněženého potoka si všichni nacházeli různá místa na přeskoky. Někdo hodně vzdálená, někdo jen kousek. Ale každý opakovaně prožíval nejistoty, strach, překovávání sebe a radost z úspěchu či smích z namočených bot.
Sněhové obličeje představují rychlou legraci. Nejprve Prokopa napadlo zkusit, kdo déle vydrží obličejem ve sněhu. Testovali to s Rozinkou. Když viděli své skvělé autoportréty hned se pustili do malování do sněhu. Testování pokračovalo hrou, kdo vydrží mít nejdéle ruku ve sněhu. Hru si děti nakonec samy zrušily, protože to trvalo příliš dlouho. Po těchto výpravách je zaručeno, že oběd zmizí dřív než vystydne. Pečená zelenina se málem nestihla dopíct.
"HRY NA HRANĚ"
Další den byly ještě silněji vidět hry „na hraně“ nejen u potoka, ale hlavně když děti našly velký vyvrácený strom a z jeho kořenů seskakovaly. Nejprve vše otestoval Prokop, pak se přidávaly holčiny a nakonec Vítek, který byl zprvu zdrcený, že si nevěří na skoky úplně shora. Další adrenalin hrám dodávalo, když někdo zapadl až do hlubokého prašanu a nemohl vyndat jednu či obě nohy. Seskakování je bavilo téměř půl hodiny a další den jsme na stejné místo vyrazili znovu. Jen děti seskoky ukončily dříve a pak se vydaly na průzkum lesa, kde si Prokop našel další hru „na hraně“ – lezení na spadané kmeny vysoko nad zemí. Malí ho zkoušeli chvíli napodobovat, ale pak si vymysleli své hry. Sára s Vítkem se ocitli v době ledové. Rozdělali oheň a chystali se ulovit mamuta.
POZORNOST PRO NAŠE SOUSEDY
Celá zima, zvlášť když sněží, se hodí k pozorování života kolem nás. Stopování, pozorování i přikrmování. Co ptáčkům chutná nejvíc? Je dobře zazimovaný domek pro ježka? Máme už vyčištěné budky? To vše nás může vytáhnout ven, když se třeba někomu nechce. Po návratu domů do tepla je hnaní mnohem klidnější.
CO KDYŽ JE OBLEVA?
Dětem rozhodně nevadí, když na chvíli sníh roztaje. Řádí úplně stejně v blátě. Na výpr. Vítek našel velký klobouk. Nesmí chybět válení sudů. Vyzkoušeli jsme i hru s větrnými draky z aplikace ZAMILUJ SI PŘÍRODU, která je volně ke stažení a funguje i off line. Doma u babičky si pak děti postavily karavan a vyrazily na výlet, hrály karty a četly.
PRŮZKUM RYBNÍKA
Těšíme se na bruslení na velkém hřišli, ale zatím je led málo tlustý. Výprava tam a zpět všechny honě vysílila. Každý si pak na moment zalezl k čtení či hraní a až večer se tlupa opět spojila při hraní stolního hokeje a deskovky Dům snů.
VÝLET NA ROZHLEDNU
Bylo to velké dobrodružství, cesta byla uklouzaná, ledovatá, ale výhledy stály za to. O co větší byla námaha o to chutnější pak byla svačina a hraní v teple. Opět se bouřlivě hrál hokej a karty (Taco, kočka, koza, sýr, pizza).
BOBOVÁNÍ NA TENKÉ VRSTVĚ
K mnoha radovánkám stačí i malý poprašek sněhu. Naše chaloupka ve svahu dovoluje velké propojené bobovací vláčky. Část tlupy nejvíc baví se vyklopit. Prokop i tak propadá smutku, když je dlouho nuda či málo adrenalinu. Proto si vymyslí bobování z pařezu, ve stoje či jiné dobrodružství. Večer nás čekala i oslava a nové knížky. Chrujdu máme konečně komplet:)
SNĚHOVÝ BUNKR DOMA
Připadlo a tak se postavili i sněhuláci. Někdo boboval, někdo potřeboval vyzkoušet, jaké to je skákat z okna (i pozadu). Sára si vyrobila v kuchyni bunkr a v něm sněhovou cukrárnu.
SNĚŽNÝ CHLÉB
Sára se po sněhové cukrárně pustila i do "pečení" sněhového chleba. Uhnětla ho venku. Posypala knímem, "jako"ho upekla v troubě, užila si krájení, zdobení, ochutnávání i servírování. Všem moc chutnal.
BOBOVÁNÍ NA PEKÁČÍCH
Občas máme málo dopravních prostředků, tak děti vyzkoušely jak se jezdí na pekáčích, igelitech, hrncích, skejtbordech, tříkolkách atd. Nakonec vybraly to nejlepší a užívaly si jízdu.
JEDNOROŽEC
Sára se rozhodla, že si vytvoří sněžného jednorožce. Bylo málo sněhu, moc nelepil, hlava i krk hodně padaly, ale nevzdala se a večer byla spokojená
SJEZDOVKA U CHALUPY
Nejezdí vleky? Nevadí. Lyžovačka může být i před chalupou (když máte pozemek ve svahu). Děti si postavily nejprve slalom a pak i skokánek. Ještě víc tlupu bavil průzkum okolí na lyžích. Prokop vybíral terén, Vítek hodně padal, Sára opečovávala a všichni si to moc užili.
Prokop vždy vymyslí něco speciálního, jak si okořenit běžnou hru. Co třeba na houpačku v lyžích? A seskočit? To bude jízda. Opět hezká ukázka jeho časté hry „na hraně“. Odpoledne jsme všichni vyrazili na klidné běžkování. (Naše předstíň začíná připomínat lyžárnu na horské chatě.)
POŘÁDNÁ BOBOVAČKA
Když už svah u chalupy nestačil, vyrazili jsme na větší kousek dál od chalupy. Tam to frčelo. Tak moc, až to jedny sáně nevydržely a pod náporem dětí i terénu ruply. Po návratu ještě Vítek posekal co bylo třeba a do sněhulákovic rodiny se narodil malý Sněhulda.
NA BOSO
Čerstvě nasněžilo, hurá, ranní běh bude na boso. Chce to jen pár minut, ale zážitků, nadšení a smíchu a načervenalých prstů to vždy přinese kupu.
BRUSLENÍ A VÁLENÍ
Zatím letos jen 2 dny bruslení… Jak děti rostou, je jezírková bruslící plocha stále menší a menší. Hokejky máme na chaloupce u lesa, tak se hokej hraje se vším, co je po ruce. Snad v únoru zamrznou velké rybníky. Na procházce kolem potoka probíhala koulovačka, válení sudů i plavání. Vítek chtěl vyzkoušet, zda se dá plavat ve sněhu. Bojová koulovačka nemůže chybět. Skvěle uvolňuje nahromaděnou nespokojenost i rozčílení. Z minulých zim přidáváme inspiraci na curling a sněžné obrysy zvířat.
DALŠÍ INSPIRACI NA HRANÍ SE SNĚHEM NAJDETE:
- v článku na www.ucimesevenku.cz
- SNĚHOVÁ UČEBNA nebo LEDOVÁ UČEBNA