39. výzva: SPOLEČNÁ PRÁCE HROU

Výzvou tohoto týdne bude  PRACOVAT

Proč právě teď? Když venku je sychravo, fouká, často i mrazivo a rychle se stmívá? Podzim je štědré období. Nabízí záplavu sklízení, krájení, sušení – a to je vše práce, která dětem chutná. Doslova. Pokud existuje nějaká práce, která baví drtivou většinu dětí, pak jsou to činnosti, při kterých je možné mlsat.

 

 

 

 5 důvodů, proč zkusit DĚTSKOU PRÁCI:

 

1. Děti zažijí proces i výsledek. Zvlášť venkovní sezónní práce jsou v dnešní tlačítkovo-pohodlné době pro děti vzácností.

2. Děti (a někdy i my dospělí) posunou alespoň o kousek hranice své trpělivosti a odolnosti. To jsou cenné minilekce zdarma.

3. Získáme skvělou příležitost pro vyladění. Společná práce s dětmi má ještě jednou kouzlo. Vzájemné rozladění lze vyhladit mnoha způsoby, jedním zaručeným je právě společná práce, která všechny zapojené baví (alespoň chvíli).

4. Delší práce nás dostává do jiného, klidnějšího rytmu. A společná práce nabízí i příležitost ke společnému rytmu.

5. Práce, která nás baví, je hrou. A zážitky ze skutečné práce vždy nabízí zásobu témat, napodobování i příběhů pro přirozené svobodné dětské hry.

 

Nápady, do čeho se s CHUTÍ pustit.

OŘECHY

Podzimní výpravy můžeme plánovat podle toho, kde co dozrává. Pak máme o svačinu postaráno. Ořešáky jsou hojně i ve městech. Stačí sesbírat jich pár každý den a hned je energie k dalším hrám.

ŠÍPKY

Při sbírání je možné i ochutnávat. Tvrdé šípky stačí rozpůlit a vydlabat semínka s chloupky, dužnina plná vitamínů je naše. Změklé šípky je naopak lepší jen jemně odtrhnout od šťopky a lehce vymáčknout tekutou část (semínka a chloupky lezou ven většinou až na konec, nebo při silnějším stlačení). Je jasné, že děti vydrží trhat jen chvíli, a tak doporučujeme spíš kratší čas u keře a delší čas si hrát. Pak máme důvod vyrážet ven hned několikrát a to se hodí. Doma stačí nasypat šípky na plech a v lehce otevřené troubě, zapnuté na co nejnižší stupeň, pomalu sušit. Pak nasypat do sklenice a těšit se na čaj.

 

ŠVESTKY a ŠPENDLÍKY

Během cest k šípkovým keřům často objevíme tajné zásoby super zralých švestek či špendlíků. Doporučujeme natrhat, a pokud nesníte hned (my většinou ano), máte příležitost k dalšímu sušení.

 

KŘÍŽALY

Letos se i u nás urodilo jablíček málo. (Což děti uvítaly, protože místo měsíce bylo vše sklizeno jen za 14 dní :). Z menší úrody se hodí zachovat co nejvíc. A tak loupeme, krájíme, sušíme (hlavně super trpělivá prababi) a děti nadšeně ochutnávají, zda už je ten správný čas, zda už křupou.

MOŠT

Část úrody doporučujeme i zmoštovat. K tomu se hodí i padáky, které potkáte někde cestou z výletu (nahlédněte na web Na ovoce.cz a stáhněte si mapu volně přístupných ovocných stromů). Pokud navíc moštujete venku, je společný zážitek opravdu silný. Mošt v lehce zkřehlých dětských ručkách chutná opravdu výjimečně a žádný kupovaný juice takový zážitek nenabídne.

 

ZELÍ

Zkuste si letos naložit kysané zelí. Nemusíte hned velký kvašák, můžete zkusit i malé nádoby. Důležitý je proces, který s dětmi společně zažijete.

 

SLUNEČNICE

Pokud máte příležitost, sbírejte dozrálé slunečnice na zahrádce či v přírodě. V suchu usušte a uschovejte na zimu. Pak stačí celý dozrálý květ plný semínek položit na vhodné místo (bezpečné proti kočkám) či zavěsit na větev stromu. Najednou máte krmítko včetně lístků do první řady nového dokumentu ze života ptáků.

KUKUŘICE

Natrhané kukuřice stačí oloupat, svázat a zavěsit. Děti baví suché klasy vyloupávat a ještě víc je baví si s vyloupanými hrát. Usušené kukuřice můžeme rozemlít na kukuřičnou kaši, ale u nás je většina pro slepice na zimu.

 

TVOŘENÍ

Někdo by to možná prací nenazval, ale k barvám podzimu tvoření venku patří a při sbírání výtvarného materiálu, v podzimní přírodě, se krásně uždibuje, co zrovna okolo dozrává. Nápady pak chodí samy.

 

 

Rady pro společnou PRÁCI HROU:

1. Důležitý je proces, až pak výsledek. Hravá společná práce je plná smíchu, radosti, volnosti, ne vnější motivace, přemlouvání, nátlaku.

2. Radujme se z mála. Pokud není práce opravdu hravá, děti u ní často nevydrží dlouho. Nevadí, odběhnou k jiné hře, možná se vrátí. Nebo déle vydrží až příště. I trpělivá práce vyžaduje trénink.

3. Nezapomeňte si vychutnat výsledky své společné práce. Někdy zapomeneme a je to škoda. Naplánujte si čajový obřad, sváteční svačinu či připravte dárková balení pro vánoční obdarovávání.

 

Vyzkoušejte i PIKNIK PLNÝ SKLIZNĚ na JDĚTEVEN.cz

www.jdeteven.cz

Zažijme práci hrou. Dnes jsou to vzácné chvíle, ale dávají mnoho.

 

Jsme dva. On je takový teoretik. Přečetl 100 knih a výzkumů, proč si děti hrají a jak se učí. Já naopak takový kreativec, praktik a vášnivý pozorovatel dětské hry. Výsledek našeho projektu jsou 4 děti a tento web. Chceme podpořit rodiče, že nejlepší odborníci na svobodnou hru jsou děti. Stačí jim důvěřovat a nepřekážet. Víc o nás Náš příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.